Rezultatele alegerilor din 9 Iunie la secția 201 – Strei-Săcel (UAT Călan)

În data de 9 iunie 2024, au avut loc alegerile locale la secția 201 din Strei-Săcel, aparținând de UAT Călan. Scrutinul a inclus votarea pentru funcția de primar, Consiliul Local, Consiliul Județean și președinția Consiliului Județean Hunedoara.

Rezultatele pentru funcția de Primar

Candidații pentru funcția de primar și rezultatele obținute au fost:

  1. IOVĂNESC FILIP-ADRIAN (Partidul Național Liberal) – 49 voturi (44,14%)
  2. MATEOI FLAVIUS-NICOLAE (Alianța pentru Unirea Românilor) – 40 voturi (36,03%)
  3. BOLFOŞ COSMIN (Partidul Social Democrat) – 20 voturi (18,01%)
  4. COROIESCU CRISTIAN-CORNEL (Forța Dreptei) – 2 voturi (1,80%)
Rezultatele pentru Consiliul Local

Voturile pentru Consiliul Local s-au distribuit astfel:

  1. Partidul Național Liberal – 47 voturi (43,51%)
  2. Alianța pentru Unirea Românilor – 37 voturi (34,25%)
  3. Partidul Social Democrat – 17 voturi (15,74%)
  4. Uniunea Salvați România – 4 voturi (3,70%)
  5. Uniunea Democrată Maghiară din România – 2 voturi (1,85%)
  6. Partidul Alternativa Dreaptă – 1 vot (0,92%)
  7. Forța Dreptei – 0 voturi (0.00%)
Rezultatele pentru Consiliul Județean

Pentru Consiliul Județean, rezultatele au fost:

  1. Partidul Național Liberal – 41 voturi (38,31%)
  2. Alianța pentru Unirea Românilor – 32 voturi (29,90%)
  3. Partidul Social Democrat – 24 voturi (22,42%)
  4. Alianța Dreapta Unită USR – PMP – Forța Dreptei – 3 voturi (2,80%)
  5. Uniunea Democrată Maghiară din România – 2 voturi (1,86%)
  6. Partidul Alternativa Dreaptă – 2 voturi (1,86%)
  7. OLĂRAŞU COSMIN-ALIN – 2 voturi (1,86%)
  8. Partidul Umanist Social Liberal – 1 vot (0,93%)
  9. Partidul Național Conservator Român – 0 voturi (0.00%)
Rezultatele pentru Președinția Consiliului Județean Hunedoara

Pentru președinția Consiliului Județean Hunedoara, distribuția voturilor a fost următoarea:

  1. MARIAN CĂLIN-PETRU (Partidul Național Liberal) – 41 voturi (37,27%)
  2. NISTOR LAURENŢIU (Partidul Social Democrat) – 30 voturi (27,27%)
  3. MANE MARIUS (Alianța pentru Unirea Românilor) – 29 voturi (26,36%)
  4. MATE MARTA (Uniunea Democrată Maghiară din România) – 5 voturi (4,54%)
  5. MUZSIC ROBERT-EUGEN (Alianța Dreapta Unită USR – PMP – Forța Dreptei) – 3 voturi (2,72%)
  6. APARASCHIVEI CONSTANTIN-DORU (Partidul Alternativa Dreaptă) – 2 voturi (1,81%)
  7. PINTE IOANA-CRISTINA (Partidul Național Conservator Român) – 0 voturi (0.00%)

Citește și Rezultatele alegerilor din 9 Iunie la secția 196 – Nădăștia de Jos