Rezultatele alegerilor din 9 Iunie la aecția 197 – Nădăștia de Sus (UAT Călan)

În data de 9 iunie 2024, au avut loc alegerile locale la Secția 197 din Nădăștia de Sus, sat din UAT Călan. Scrutinul a inclus votarea pentru funcția de primar, Consiliul Local, Consiliul Județean și președinția Consiliului Județean Hunedoara.

Rezultatele pentru funcția de Primar

Candidații pentru funcția de primar și rezultatele obținute sunt:

  1. IOVĂNESC FILIP-ADRIAN (Partidul Național Liberal) – 87 voturi (58%)
  2. BOLFOŞ COSMIN (Partidul Social Democrat) – 28 voturi (18,66%)
  3. COROIESCU CRISTIAN-CORNEL (Forța Dreptei) – 24 voturi (16%)
  4. MATEOI FLAVIUS-NICOLAE (Alianța pentru Unirea Românilor) – 11 voturi (7,33%)
Rezultatele pentru Consiliul Local

Voturile pentru Consiliul Local au fost distribuite astfel:

  1. Partidul Național Liberal – 72 voturi (48,64%)
  2. Forța Dreptei – 34 voturi (22,97%)
  3. Partidul Social Democrat – 30 voturi (20,27%)
  4. Alianța pentru Unirea Românilor – 9 voturi (6,08%)
  5. Uniunea Salvați România – 2 voturi (1,35%)
  6. Uniunea Democrată Maghiară din România – 1 vot (0,67%)
  7. Partidul Alternativa Dreaptă – 0 voturi (0.00%)
Rezultatele pentru Consiliul Județean

Rezultatele voturilor pentru Consiliul Județean sunt:

  1. Partidul Național Liberal – 67 voturi (47,51%)
  2. Partidul Social Democrat – 42 voturi (29,78%)
  3. Alianța pentru Unirea Românilor – 16 voturi (11,34%)
  4. Alianța Dreapta Unită USR – PMP – Forța Dreptei – 7 voturi (4,96%)
  5. Partidul Alternativa Dreaptă – 5 voturi (3,54%)
  6. Uniunea Democrată Maghiară din România – 3 voturi (2,12%)
  7. Partidul Național Conservator Român – 1 vot (0,70%)
  8. Partidul Umanist Social Liberal – 0 voturi (0.00%)
  9. OLĂRAŞU COSMIN-ALIN – 0 voturi (0.00%)
Rezultatele pentru Președinția Consiliului Județean Hunedoara

Pentru președinția Consiliului Județean Hunedoara, voturile au fost:

  1. MARIAN CĂLIN-PETRU (Partidul Național Liberal) – 74 voturi (51,38%)
  2. NISTOR LAURENŢIU (Partidul Social Democrat) – 48 voturi (33,33%)
  3. MANE MARIUS (Alianța pentru Unirea Românilor) – 12 voturi (8,33%)
  4. APARASCHIVEI CONSTANTIN-DORU (Partidul Alternativa Dreaptă) – 5 voturi (3,47%)
  5. MUZSIC ROBERT-EUGEN (Alianța Dreapta Unită USR – PMP – Forța Dreptei) – 3 voturi (2,08%)
  6. MATE MARTA (Uniunea Democrată Maghiară din România) – 2 voturi (1,38%)
  7. PINTE IOANA-CRISTINA (Partidul Național Conservator Român) – 0 voturi (0.00%)

Citește și Rezultatele alegerilor din 9 Iunie la secția 196 – Nădăștia de Jos